Květen 2007

Martin Jiránek

31. května 2007 v 21:55 Fotbalisti
Datum narození: 25. května 1979
Pozice: obránce
Klub: Spartak Moskva

David Rozehnal

31. května 2007 v 21:52 Fotbalisti
Datum narození: 5. července 1980
Pozice: obránce
Klub: Paris St. Germain

Tomáš Galásek

31. května 2007 v 21:50 Fotbalisti
Datum narození: 15. ledna 1973
Pozice: záložník
Klub:1.FC Norimberk

Marek Jankulovski

31. května 2007 v 21:45 Fotbalisti
Datum narození: 9. května 1977
Pozice: obránce/záložník
Klub: AC Milán

Vladimír Šmicer

31. května 2007 v 21:42 Fotbalisti
Datum narození: 24. května 1973
Pozice: záložník
Klub: Girondins Bordeaux

Zdeněk Grygera

31. května 2007 v 21:39 Fotbalisti
Datum narození: 14. května 1980
Pozice: obránce Klub: Ajax Amsterdam

Problémy

21. května 2007 v 22:28 Osmák Degu
Problémy Osmáka Degu
Říka se, že úspešnost je asi 30%, tak sme měli strach a nejdřív sme zašli za naším veterinářem a ptali sme se na jeho zkušenosti. Řekl nám, že operoval asi tak 100-150 osmaku a že mu neprežilo asi 10. Ale prej je to hodne zpusebono tim, jestli ma nejakou nemoc. Ale ze ta úmrtnost jako taková je prej úplne stejna jako třeba u kočky nebo u psa. Takže asi nejspís záleží na šikovnosti doktora.
Jinak u nás v Praze stoji kastrace osmaka 600,- operace trvá neco malo pres hodinu, hned ti ho daji domu.
Co je dulezity! Dokud nebude úplne schopen chodit po narkóze, jako dokud bude "bramborovej" tak ho musíte stále zahřivat, jelikož mu strašne rychle klesá teplota. Ale to vám určite zkusený doktor řekne sám.
Kastrace osmáka..Kastrace osmáka..Kastrace osmáka..

Nemoci

Co se týká nemocí, je každá rada z internetu dost nedostatečná. V takovém případě je nejlepší zajít si na konzultaci k veterináři. Takže pokud byste na vašem osmákovi pozorovali jakékoli příznaky nemoci, nebo cokoli abnormálního, jďěte k veterináři. Konzultace stojí tak 50,- (prohlídka), další případné operace se pohybují ve vyšších cenových relacích.


Jak vyrobit...

21. května 2007 v 22:27 Osmák Degu

Klec pro osmáky / jiné hlodavce

Klec
Já sám jsem si klec vyráběl doma, ale v docela slušně vybavené dílně, takže podle tohoto návodu si klec doma na koleně asi nevyrobíte...
Z čeho se skládá klec -
1.Dřevěné lišty z nichž je vyrobena konstrukce celé klece, je jich 16 tvořících klec a čtyři z nichž jsou dveře.
2.Pletivo (z železářství cca. 80 kč za čvereční metr), kterého sem nasvojí klec o rozměrech 70x55x55 koupil 4m a upotřebil asi 2,5. Pletivo je svařované s velikostí ok 13mm.
3.Skleněný "květník", je uzpůsoben aby se vešel do spodní části klece, takže to bude až podle toho jak si vyrobíte velkou klec. Já sem za ten svůj o rozměrech 50x50x16,5 dal asi dvě stovky, ale jenom za skla protože sem si ho lepil doma sám silikonem (to sem ušetřil asi tak 400,-..)!
4.Lamino desky, ty tam ani nemusíte dávat, já je tam dal protože tu náhodou nějaký zbyly a taky aby osmáčci měli trošku intimčo :).
5.ostatní materiál dva panty na dvířka, vruty na spojení konstrukce a hřebíky (hliníkové, používané na střechy) k upevnění pletiva.
Protože dostatečně nedokážu vysvětlit postup stavby klece, dám sem obrázkový postup s krátkými popisky, který je víc než dobře pochopitelný.
 • 1.Z pěti lišt vyrobíme dvě stěny klece podle obrázku.
 • 2.Ty spojíme dalšími šesti lištami.
 • 3.Vznikne konstrukce na obrázku.
 • 4. a 5.Konstrukci pobijeme pletivem.
 • 6.Nakonec připevníme dvířka, panty a vyrobíme zámek (to už nějak dokážete).
  Klec | Postup bod 1.Klec | Postup bod 2.Klec | Postup bod 3.
  Klec | Postup bod 4.
Klec | Postup bod 5.Klec | Postup bod 6.

Kolotoč

Ano, opravdu to jde a ani to není nijak složité, to mě napadlo udělat z pletiva co mi zbylo ze stavby klece...
Stačí vystříhnout z pletiva proužek libovolné velikosti, ten stočit do kruhu a udělat malý přesah, kde kroužek spojíte podle obrázku.
spojení kolotoče
Připevněte na polovině kolotoče z obou stran plechovou lištu, která bude z obou stran zaoblená, aby si osmáci neublížili! A do jejich středu vyvrtejte otvory, pro osu kolotoče. Tu udělejte z jakékoli tyčky, která bude vyhovovat. Stojánek si dotvořte pro vlastní potřebu a voala, kolotoč je hotov!
spojení kolotočespojení kolotočespojení kolotočespojení kolotoče


Hračky

21. května 2007 v 22:24 Osmák Degu
1. žebřík postavený velice primitivně ze dvou dřevěných sloupků a kusu pletiva.
2. Snad poznáte, to je špalek provrtanej skrz naskrz. V tom osmáci rádi lezou.
3. Jestli osmáky chcete někde nosit tak si pořiďte takovýle box, můžete s nima pak chodit na procházky, jinak to ani nejde protože když je budete mít na volno tak už je vlastně mít nebudete a když budete mít vodítko tak je do něj buď nenavlíknete a když jo tak se vysmekne nebo se oběsí.
Pokud máte dva tak si radši kupte větší tenhle jim sice stačí ale nemůžou se moc hejbat.
POZN.: takovejhle box kterej má rozměry dýlka-20cm, šířka-12cm a výška 16cm stojí 150Kč v Tescu (ve zverimexex nebo pet shopech je to všechno o dost dražší).
4. Tak tohle znáte určitě, to totiž osmáci musí mít, kolotoč (ta tyčka je závaží aby ho nepřevrátili) je pro osmáky strašná zábava všude se dočtete že kolotoč musí mít aspoň 25cm v průměru jinak v něm nebudou běhat, podle mě to neni pravda protože ten co se na něj díváte má 15cm v průměru a běhaj v něm jak blázni a každej večer kvuli nim nemůžu usnout :), ale větší je smaozřejmě lepší. Návod jak vyrobit kolotoč.

Návod na vyrobení Hamaku (napsala ViktorieElmo)

 • 1. Ustřihla jsem si dva čtverce 20x20cm, jeden z podšívky a druhý z maskáčoviny (snad to nebude vadit-uvidíme).
 • 2. 4x poutka (3cm siroky).
 • 3. Pak jsem dala líc k líci přiložila jsem poutka tak, aby při otočení dorubu byla venku (tj. když prošívám za 1cm tak koukaj jen konce poutek), necham otvor por otočení
 • 4. Otočím do rubu a vyplním to třeba vatou nebo dutym vlaknem, myslim ze vypln ze zbytků látky nebude vadit.
 • 5. Přiložím zbylá 4.poutka a prosiju v kraji.
Vznikly Hamak bude mít 18 cm


Pár rad...

21. května 2007 v 22:23 Osmák Degu
Nemá cenu si kupovat na osmáka vodítko, nebude se do něj chtít navlíct a když ho tam narvete tak na něm bude šílet a nikdy si na něj nezvykne.
2. Pozor na volné pobíhání osmáků jednoho klidně můžete vypustit i někde venku, toho ještě uhlídáte, ale když máte dva tak si ně raději vyrobte nějakou ohrádku jako já, jsou rádi že se můžou proběhnout po trávě a ještě vám posekají trávu :).
3. Nikdy je moc necpěte trávou a zeleninou, to jim působí střevní potíže.
4.Pokud by vám nestačily tyhle stránky, tak se dá skoro v každém knihkupectví, zverimexu nebo pet centru koupit knížka | Osmák degu jako domácí zvíře | (tam se dozvíte takovejch věcí, že fakt ani nebudete vědět jestli to všechno k něčemu je).
Osmák degu jako domácí zvíře


Chování

21. května 2007 v 22:22 Osmák Degu

Zvuky:

Osmáci vydávají široké spektrum zvuků, první co od nich uslyšíte až si je přinesete domů bude vyděšené písknutí při každém vašem vstupu do pokoje, nebo při každém prudším pohybu a následovný útěk do úkrytu.
Asi nejhorší je když osmák píská v říji a to většinou v noci. Tyhle vysoké pisklavé tóny vám opravdu nedopřejí klidný spánek a osmáka těžko něčím utišíte, to prostě nejde. Naštěstí to většinou netrvá déle jak dva dny (u mě se takhle projevoval jednou v noci od 10 do 2 do rána, pak přestal, nebo sem vysílením usnul a už to nevnímal).
Pár zvuků si můžete stáhnout tady.

Hádání o jídlo:

Pokud chováte dva, dvě nebo pár, tak když jim dáte žrádlo budou se o něj "hádat" je to většinou slabé pískání mladšího nebo samičky a velmi ostré výhružné pískání samce nabo staršího jedince. Ze začátku se možná budete bát aby si něco neudělali, nakonec se stejně oba nažerou dost a dost. Pokud jim budete dávat jídla málo nejspíš uvidíte rvačky, které se vám budou zdát asi dost brutální, protože Osmáci do sebe budou kopat a skákat na sebe, ale nakonec se stejně oba nažerou stejně. Pokud nechcete aby se hádali dávejte jim jídlo na dvě místa nebo to udělejte jako já viz. fotka.
upravená miskaupravená miska

Postoje:

Nejčastější je tzv. zvědaveý postoj to znamená že osmák je hodně roztažený do délky a přední nohy má hodně vpředu, čichá čumáčkem a má široce otevřené oči.
Další častý postoj je když žerou, většinou sedí na zadních a jednou nebo oběma tlapkama si přidržujou to co žerou, zvláštní je že než žrádlo sežerou tak ho "ochutnávají" a to třeba i když se točí v kolotoči, mají ho chvíli v tlamě a ocucávají, teprve pak ho sežerou.
zvědavec
Osmáci odpočívají spolu
Osmáci se mají rádi a dávají to najevo, když odpočívají leží na sobě a zvědavě čumí co se děje kolem..


Mláďátka

21. května 2007 v 22:21 Osmák Degu
Pokud chováte pár musíte se připravit na to že budou mít mláďátka, těch bývá 2-8 málokdy víc, samice je březí 83-90 dnů což je velmi dlouho oproti jiným hlodavcům. Mláďata se rodí vidoucí a osrstěná a asi po třech dnech začínají prozkoumávat okolí. Malé Osmáky můžete odstavit asi po šesti týdnech to už byste měli mít zařízené nové majitele protože, osmáci se ochočí lépe když jsou mladí.
Protože já sem teprve nedávno odchoval svůj první vrh, tak jsem tohle radši opsal z knížky Osmák degu jako domácí zvíře.
Mláďátka2
Mláďátka1

Mláďátka

Dá se dopředu poznat, kdy se něco chystá, protože z chaosu, který v teráriu vláde, se najednou objeví opravdu pečlivě vybudované hnízdo, ovšem pokud je z čeho.
Někteří osmáci jsou tak pořádní, že ho mají pořád, ale většinou ho jak se nudí a schovávají si jídlo, rozhrabou. Samice má dost velké bolesti a kňučí, může to trvat hlavně při prvním porodu, dlouho. Mláďata se rodí v rozmezí zhruba co hodinu jedno. Mláďata vybíhají z hnízda i první den po porodu, moje úplně první mládě hned běhalo po celém terárku, byl to kluk. Sameček může během porodu zůstat se samicí, jakmile se mládě ozve, samec zaujme takový zajímavý postoj, něco jako kočičí hřbet a úplně ztuhne, je moc opatrný, aby jim neublížil. Jen je trochu problém, že samici "obtěžuje", ale zdá se, že jí to moc nevadí, ona si s ním poradí - je ale možné že se samečkovi do 24 hodin po porudu povede samici zabřeznout, proto je lepší ho dát na den až dva pryč. Sameček v hnízdě se samicí i s mláďaty spí, zahřívá je, a kdyby mohl, tak by snad i kojil. Samička po porodu mláďata očistí (olíže), a sežere placenty. V hnízdě zůstanou ale piliny nebo prostě hnízdo od krve a nevypadá to moc hezky, tak to odstraním (jen to krvavé, jinak jí hnízdo nechám), a přidám jí materiál, aby si mohla vybudovat teplý příbytek pro dětičky.
Materiál to jsou ubrousky natrhané na menší kusy, nebo toal. papír, papírové kapesníčky, hobliny. Malí osmani brzy začnou ochutnávat stravu rodičů, ale samička je ale pořád kojí, min do 5 týdnů. Zhruba od 2- 3 týdnů by mladí měli dosáhnout na napáječku.


Bydlení

21. května 2007 v 22:16 Osmák Degu

OBYDLÍ:

Jako příbytek pro osmáka můžete vybrat buď terárium nebo klec, oboje má svoje výhody i nevýhody a volba je jenom na vás. Terárium má tu výhodu že osmáci tolik nědělají binec, protože z klece často vyhazují to co jim přijde pod tlapky a také je mnohem lepší jejich pozorování, které neruší mříže klece. Naproti tomu klec je vzdušnější a osmáci můžou po pletivu šphat, což je opravdu hodně baví. Jednoduchý návod jak vyrobit klec.Klec

PODESTÝLKA:

By měly být hobliny nebo dřevitá vlna, pyliny se nehodí protože se jim můžou dostanou do očí a mohli by oslepnout nebo se jim malé částečky - které v hoblinách ani DV nejsou - dostanou do dýchacích cest a mohli by se i udusit! Do hoblin by se měla přimíchávat sláma nebo seno to Osmáci sežerou, nebo si z toho udělají pelech. Občas jim dejte do podestýlky ubrousek, kus látky nebo trubku od toaletního papíru roztrhají to a udělají si z toho hnízdo.

VĚTVE:

větve osmákům slouží nejen k ohryzání ale i ke šplhání. K tomu se hodí větve z dubu nebo lísky. Dubový sou esteticky hezký a mívají velmi pěkný tvary dubový listí osmáci taky rádi sežerou. Lískový větve nemají tak pěkný tvary ale líp je seženete, protože líska je prakticky úplně všude. Na větve můžete přidat i plošinky na kterých budou osmáci odpočívat a spát nakonec je ale stejně rozhryžou (jako skoro všechno) ale i větve by se měli měnit alespoň 1x měsíčně. Jo a pokud nemáte dost tvrdej spánek radši jim ty větve na noc vyndejte protože osmáci nejradši větve ohlodávají mezi 3-4 hodinou v noci!!!

KAMENY:

Kameny dotváří atmosféru stepí ve kterých osmáci žijí, dají se buď koupit v obchodech nebo je můžete vzít někde v lese, ale musíte je pořádně umýt. Neměli byste ale používat cihly osmáci se o to mohou pořezat.
větve

DOMEČEK:

Ten by měli osmácí mít. Budou ho používat jako úkryt, ale málokdy se stane že by v něm spali - jenom třeba když bude samička březí, tak tam bude, tak jí nerušte. Nejradši spí na větvích a jiných vyvýšených místech. Domeček by měl být dřevěný, plastový rychle rozkoušou a budete muset kupovat novej,.. Dřevěnej sice taky rozkoušou ale ne tak rychle a okousaný dřevěný "barák" nevypadá tak hrozně jako ten plastový.

MISKA S PÍSKEM:

Miska s pískem slouží osmákům k udržování srsti, misku byste jim měli dát k dispozici tak 3x týdně na asi 15-20 minut, písek se dá koupit v chovatelských potřebách je to tzv. písek pro činčily. Ten dejte do těžké misky, písku stačí tak 2-3 cm. Ale nenechte se ošidit to co má být "pravý písek pro činčily" je jenom obyčejnej ŠTUK kterej rozhodně nestojí 90,- za 3 kg.
kolotočblázen v kolotoči

Co by osmákům němělo v příbytku chybět? (Veroka)

PODESTÝLKA: my máme teda podestýlku MIKEŠ pro kočky, ale mohou být i hobliny. POZOR : nevhodné jsou piliny! Hrozí to, že jim napadají do očiček a mohou z toho být velké nepříjemnosti.
ÚKRYT PRO SPANÍ A ODPOČINEK: my jsme použili truhlík, do něhož jsme vyřezali díru, ale když řeknete někomu šikovnému jako já, tak vám určitě zhotoví nějaký ten "pokojíček" pro vaše osmáky. VĚTVE: Po kleci/akvárku rozmístěte větve a klacky tak, aby po nich osmáci mohli pohodlně pobíhat. Jo a ještě jedna připomínka: větve pouze z ovocných stromů, jehličnaté a jiné jsou škodlivé.
Pak už jenom ta výbava jako jsou hračky apod., ale o tom se dočtete v jiných článcích. Tohle je opravdu jenom to nejzákladnější. Zapoměla jsem ještě zmínit, že v kleci/akvárku by neměla chybět napáječka s vodou (viz potrava), ale to už asi každého napadne.


Potrava

21. května 2007 v 22:14 Osmák Degu

HLAVNÍ POTRAVA:

1.Krmné směsi: je to asi to, o čem si myslíte že je to nejvhodnější a nejméně náročná potrava (tim myslím že je pro vás velice jednoduchý vzít hrst směsi a hodit jim to tam a pak už nic, jako pohoda to jim musí stačit). To ovšem není tak úplně pravda, pro osmáky by totiž neměly tyto směsy být hlavním zdrojem potravy. Tyto směsi obsahují velké množství tuků (většina těch směsí je obecně sestavena hlavně z olejnin), které způsobují obezitu osmáků. Takže závěr je že směsi byste osmákům měli dávat jen střídmě!
2.Zelenina a všechno zelené žrádlo: Zelenina by měla tvořit asi tak dvě šestiny z celého osmáčího jídelníčku (zbytek rozdělení níž), nejvhodnější zeleninou kterou můžete osmáky živit je mrkev. Té osmáci dokážou sežrat tolik kolim jim jí dáte. Další vhodnou složkou jsou třeba okurka, paprika a další běžná zelenina.
Dalaší složky zelené potravy by měli být hlavně: tráva, tu musíte trhat na místech kde nebude znečištěná od psů, zemědělců nebo jakkoli jinak znečištěná! Trávu neni dobré trhat do zásoby, protože by se vám mohla zapařit a osmákům pěkně "pocuchat" střeva!
Taky jim můžete dávat různé listí, třeba z dubu nebo jiných listntnatých stromů. Opět si vyberte místo kde nebude listí znečištěné (např. provozem aut nebo tak).
3.Seno: mělo by být asi tak tim zbytkem takže tak tři šestiny obsahu krmné dávky. Seno si můžete koupit, většinou ho mají v pet centrech, zverimexech nebo hobby marketech, tak 20 litrů sena stojí přibližně 20 Kč (Baumax).
Nově se dělají krmné směsi přímo pro osmáky, kde není tolik tuků a jsou tedy pro osmáky vhodné.
Výrobci těchto směsí jsou: Sluis since 1823, Prestige. Ty jsou, dle mého názoru nejvhodnější, ale jsou i další výrobci co se snaží dělat krmivo. Já osobně je nekupuji, jelikož našim osmákům vůbec nechutná.
Jsou to: Lolo pets a Vitapol, to sice chvilku dlabali, ale jen chvilku. Víc sme toho nezkoušeli, jelikož nám vyhovuje právě Prestige i Sluis.
1/6 - krmný směsi, 2/6 - zelenina + zelený žrádlo, 3/6 - seno

VĚTVE NA OHRYZ:

Větve by měli být samozřejmostí vnitřního "vybavení" osmáci z nich získávají důležité třísloviny. Větve byste měli osmákům dávat i s listy a pupeny ale pozor na jedovatý stromy a nikdy jim nedávejte větve z jehličnatých stromů, smůla by jim asi dost zalepila tlamičky a žaludek. Měli byste jim dávat hlavně větve ovocných stromů, ale asi by se vám nelíbila zahrada se stromy bez větví. Nejlepší větve pro osmáky jsou z dubu mají většinou docela hezkeý tvar a listy dubu osmákům chutnají. Listí byste neměli trhat u silnice, protože toto listí je prudce znečištěné.

VODA:

Vodu musí Osmáci mít STÁLE k dispozici. Do akvárii se hodí (a snad ani jiné nejsou) skleněné kapačky s trubičkou a přísavkami, ty musí být umístěny tak aby na ně Osmáci nedosáhli, aby dosáhli jen na tu trubičku. Taky byste neměli okolo nich dávat větve jinak se k nim taky dostanou. Naprosto k ničemu jsou misky s vodou, ty osmáci zahází hoblinama nebo převrhnou.
Do klece se dává kapačka plastová s železným pítkem, kapačka je z venku, takže na ní osmáci nemůžou = nemůžou jí zničit.
MINERÁLNÍ KAMENY
Dále je dobré kupovat jim minerální kameny, osmáci je přímo milují a hlavně si na nich brousí zoubky a drápky. Slané kameny nemají rádi.
MInerální kámen s příchutí jablka - Vitapol PLMInerální kámen s příchutí pomeranče - Vitapol PL
Minerální kameny od Vitapolu. Příchuž jablko a pomeranč (spíš jenom barva:)

MISKA NA POTRAVU:

Neni nutná, ani jí nemusíte dávat, je to jen estetický doplněk, aby to trochu vypadalo protože osmáci všechno stejně během několika minut roztahají úplně všude, zvlášť seno. Cena slušné kameninové mističky je do 100,-.
kapackamiska na žrádlo

ODMĚNY: jako odměnu pro osmáka jsou to pravé vojtěškové kolečka, za ty vás budou vaši osmáci milovat! :) 

Péče

21. května 2007 v 22:12 Osmák Degu
Čiko) Osmáci jsou celkem nenároční na péči. Ke spokojenosti jim stačí denně čistá voda, čerstvé jídlo, a asi tak 3x týdne jim musíte poskytnout jemný písek na koupání. Osmáky v žádném případě nekoupeme ve vodě! To by je mohlo zabít!
Klec, nebo akvárium by se mělo čistit minimálně jednou týdně, pokud máte osmáků víc, čistěte častěji. Pokud osmákům nebudete čistit klec, můžete jim způsobit zánět očí!
K péči samozřejmě patří i věnování se jim. Osmáčci jsou společenští tvorové a vaší pozornost potřebují.

Každodenní péče

Každý den dejte osmákovi krmení, vyměňte vodu v napáječce a odstaňte mokrou nebo jinak znečištěnou podestýlku.
Každý den si s osmákem hrajte aby citově nestrádal, alespň hodinu denně, pokud máte dva nemusíte se jim věnovat tak dlouho jako když je jeden, ale taky si s nimi hrajte.
Co to obnáší: osmáka občas vypusťte proběhnout po bytě, protože v teráriu nemá dost místa aby se pořádně rozběhl, snad jenom v kolotoči. Pozor ale na různé dráty, nebo díry pod podlahu - osmák by se mohl ztratit a nebo si ublížit!
Osmák na procházce//<![CDATA[ //]]>

Méně časté úkony

Přibližně jednou za čtrnáct dní vyměnte podestýlku v ubikaci. Pokud mají vaši miláčkové ubikaci větší, nemusíte podestýlku měnit tak často.
Podle potřeby, minimálně však jednou za měsíc celou ubikaci umyjte čistícím prostředkem (Jar...), je nutné po takovém mytí ubikaci několikrát pořádně vypláchnout a do sucha vytřít.
Také je vhodné asi jednou za půl roku ubikaci vymít slabým roztokem Sava, které zničí případné škůdce. Po takovém mytí je pořádné vypláchnutí ještě důležitější!
Osmák na procházce

Hraní, mazlení...

Osmáci jsou velice splečenská zvířátka a proto je nutné, ale taky velmi zábavné hraní s nimi. Každý den je nechte proběhnout po pokoji, aby se protáhli. Osmáci nejsou zrovna mazlící zvířátka, protože pořád musí někde běhat, neco zkoumat ap., ale pokud je necháte tak půl hodinky běhat, unaví se a budou hodně přítulní.
Osmáčci (aspoň ti mí), mají moc rádi drbání na bříšku a za ouškama, když jsou unavení a neutíkají, můžete je hladit tak dlouho že z toho osmák usne..


Ochočení

21. května 2007 v 22:10 Osmák Degu
Ochočení osmáka není jednoduchý proces a proto nemůžete chtít aby už druhý den přiběhl na zavolání. Ochočení se dá rozdělit do 3 částí, které vám popíšu na téhle stránce.
1. Po tom co si osmáka/y přinesete domů a dáte je do terárka neměli byste na ně sahat tak 5-6 dní než si zvyknou na nové prostředí, prozatím si sedněte k akváriu a mluvte na ně, tady aspoň můžete spojit důležitý s naprosto "nepodstatným" a to je učit se takovej děják nebo bižuli :) ... to se jim asi poslouchá dobře, aspoň těm mým jo, ale měli byste si dávat pozor na časté opakování jednoho slova, osmáci si ho zafiksují a asi by se vám nelíbilo kdyby se váš osmák jmenoval fotosyntéza nebo podobně. Přecvičit je pak na jiné jméno je docela dost dobře nemožné...
2. Druhá fáze je, že do akvária dáte ruku a necháte osmáky, aby sami přišli (přijdou vždycky - jsou totiž děsně zvědavý), začnou ruku očichávat a trošku kousat, hlavně nesmíte ucuknout a pořád na ně mluvte klidným hlasem na který by měli být zvyklí. Také se můžete pokusit na ně sáhnout nebo je podrbat.
3. Třetí fáze je stejná jako ta druhá, akorát že ruku dáte tak aby do ní mohli vlézt a dáte na ní něco co jim chutná (to neni těžký protože dokážou sežrat uplně všechno co se dá) a počkáte až přijde, jídlo si vezme a odběhne ho zbaštit, takle to opakujte třeba 5x denně tak týden a potom si pečlivě umyjte ruce aby nebyly ničím cítit a zkuste jí tam dát jestli do ní osmák vleze máte to, VÁŠ OSMÁK JE OCHOČEN.

Jak osmáka vycvičit, aby přiběhl na zavolání:

Tohle se dá také rozdělit do tří částí tady jsou, je dobré to zkoušet už při ochočování, pak máte větší šanci že se to povede.
1.Dáte ruku tak aby k ní mohl Osmák dobře přijít a začnete dávat na ruku jídlo, pokud se osmák nebude o jídlo zajímat, dávejte mu méně jídla při normálním krmení, pak určitě přijde a dál to dělejte podle obrázku.
Postup
2.Takle ho můžete krmi třeba celý den, ale ne moc aby nebyl tlustý! Nezapomeňte pořád opakovat jeho jméno! Jinak nebude mít žádnou motivaci aby přiběhl až ho uslyší. Každeý druhý den dejte jídlo o něco dál a asi páteý den ho dejte tak, aby na ní musel vlézt chvíli ho držte a pak zas pusťte za další dva dny ho dejte na nějakou menší plochu třeba stůl. Na stole by nemělo být vůbec nic aby to osmáka zachvíli přestalo bavit pak tam dejte ruku s jídlem a osmák nani poslušně vleze když na něj zavoláte.Takhle to opakujte na stále větší ploše (postel,gauč....).
3.Pak ho zkuste vypustit a uvidíte jestli na zavolání opravdu přiběhne (možná ano, možná ne osmáka nikdy nevychováte jako psa)!
Já sem tady pán ...
Osmáci žijí v přírodě v přirozených skupinách, kterým "vládne" nejsilnější jedninec, který si svoje místo ve smečce vybojoval. I v domácim chovu se takový vůdce vyskytuje, ale jeho "nadřízeným" byste měli být vy ... což znamená že je občas prostě nutné (třeba když se začnou rvát) na ně trochu silněji hrábnout a v rámci ůnosnosti je v ruce zmáčknout, protože i oni musí poznat že: Tohle se prostě nedělá! i pes dostane po čumáku, když vám roztrhá boty, tak proč by se podobné výchově neměli podřídit i osmáci? A nebojte, pes pochopí tou fackou "Tohle ne!" a osmáci taky!
Samozřejmě nemůžete osmáka ztřískat jako psa, když pes váží 20 kilo a osmák 300 gramů! Podle toho by také tyto "tělesné tresty" měli vypadat!
Pokud ale mezi osmáky zasáhnete v nepravý okamžik (když to nebude jenom rvačka o žrádlo ale třeba o postavení ve smečce) tak můžete jednoduše přijít i ke krvavému šrámu. Dost často to nejde ror zeznat, takže tady platí staré přísloví "Dvakrát měř a jednou řež." a to doslova.
Zasáhnout je ideální v případě je-li rvačka očividně zbytečná (o to kdo se nažere první, kdo se bude točit v kolotoči ...), ale pokud je to rvačka která má opodstatnění, tak je lepší nezasahovat!
Nikdy ale nezpomeňte že potrestat musíte oba aktéry rvačky, protože když potrestáte jenom jednoho a svého oblíbence necháte s klidem, tak to bude dělat pořád s vědomím, že se mu nemůže nic stát!

Sbílžení osmáků

Může se stát že když chováte dva osmáky tak jeden umře, uteče, nebo se mu stane něco jiného, ale i když chováte jen jednoho a už na něj nemáte tolik času jako předtím a je nutné mu pořídit kamaráda! Budete muset nejdřív osmáky na sebe zvyknout než je dáte k sobě!
Výběr nového jedince:
musíte brát v úvahu dva hlavní faktory výběru - jak je starý váš původní osmák a jakého je pohlaví!
Osmák krerého chcete začlenit do páru s vaším starším osmákem by měl být přibližně stejně starý, ale v zásadě to nehraje moc velkou roli | k samci byste neměli kupovat dalšího samce, protože by se pravděpodobně nikdy nesnesli, takže je lepší samice | k samici se hodí obě pohlaví, protože dvě dámy se prostě líp snesou:).
Jak na to?!:
Nejdříve musíte osmáka umístit do samostatné ubikace a ochočit ho ... jak na to se dozvíte na této stránce nahoře.
Nejlepší je dát osmáčí ubikace přímo vedle sebe, aby si na sebe mohli zatím zvykat pachově a vizuálně! Pokud už máte osmáka ochočeného, tak můžete začít se sbližováním s jeho nastávajícím partnerem. Pokud už opravdu máte osmáka ochočeného neměl by se bát když ho vezmete a dáte do druhé ubikace k druhému osmákovi. Pokud se už od začátku začnou prát (ani se neočichají), tak je lepší před tím, než tam dáte oba všechno vevnitř vyměnit, aby ani jeden z nich nepoznal že je doma - pokud to zrovna nemáte v plánu, tak stačí rozmíchat vodu s nějákym vysoce aromatickym, PŘÍRODNÍM olejíčkem [!Pozor - tak 2 kapky do litru!] a celou ubikaci vystříkat rozprašovačem.
Pokud se začnou očichávat a oba se osmělí a začnou běhat po teráriu, tak je všechno v pořádku, pak se začnou rvát o to kdo to povede - většinou vyhraje ten starší, hlavně se nebojte a nechte je ať si to vyjasní, pokud nedochází na drápy a krev je to v pořádku!
Pokud jejich rvačky do pěti dnů neskončí je lepší je oddělit a zkusit to jinak - normálně se tak po dvou - třech dnech prát přestanou a začnou se k sobě tulit.


Výběr

21. května 2007 v 22:07 Osmák Degu
 • 1.nejdřív si musíte rozmyslet jestli chcete dva,dvě nebo pár když si pořídíte pár musíte počítat s tím že budou nejspíš mít mláďata
 • 2.Je lepší si koupit Osmáka od soukromého chovatele a podívat se na jeho rodiče, jestli nemají nějakou vadu nebo podobně. Chovatel vám také může poradit s chovem. Ale pokud ve vašem okolí není nikdo kdo by osmáky odchovával, tak je určitě budou mít ve zverimexech nebo pet centrech.
 • 3.Osmáka vyberte aktivního a očividně zdravého s lesklou srstí přiléhající k tělu, tmavě černýma očima bez náznaku jakýchkoli šedých skvrn => zákalu.
 • 4.Mládě by mělo být co nejmladší aby se dalo dobře ochočit.
Osmák u větve...
Ocka...


Kdo je Osmák?

21. května 2007 v 22:05 Osmák Degu
Kdo je Osmák?
Základ - Tohle zvířátko začíná být u nás poměrně známé a stává se z něj oblíbený mazlíček, hodí se i k dětem. Měří něco kolem 15cm a přiblizně stejně i jeho ocásek, průměrně váží 200g.
Není to zrovna zvířátko které by se s vámi hodiny dokázalo mazlit, jsou hodně aktivní a potřebují dostatek prostoru pro "vyblbnutí".
Pokud máte rádi myšky, křečky a podobné kreatůry osmák si vás získá a bude vás bavit značnou část vašeho života!
U nás je to oblíbený domácí mazlíček a to zejména kvůli několika svým dobrým vlastnostem...
 • 1. Je to denní zvíře, takže ho nemusíte budit, když se s ním chcete mazlit a nebude proto tak naštvanej jako třeba křeček.
 • 2. Je velice inteligentní, dá se snadno ochočit, nebo třeba naučit přiběhnout na zavolání.
 • 3. Hodí se k dětem, protože nekouše (jen v krajních případěch) a dožívá se vysokého věku (až 7 let).
 • 4. A v neposlední řadě nezapáchá tolik jako jiní hlodavci...to je v dnešní době dost podstatné kritérium ;).
Podrobněji - Do Evropy byl dovezen (poté i do naší republiky) z Jižní Ameriky, pro výzkum cukrovky - osmáci nemají totiž velkou schopnost spalovat cukry a tak cukrovkou dost často trpí. Jeho domov je v pampách Chile, Peru a Argentiny. Nejčastěji se vyskytuje ve svém přírodním zbarvení - různobarevné formy existují, ale moc je nenajdete, protože nejhezčí jsou stejně tak jak jsou :).

Zapojte se i Vy!

Máte zkušenosti s chovem osmáků? Pak neváhejte a napište svoje poznatky, rady, připomínky atd. na adresu admin [zavináč] degu-web.net ; článek bude na www.degu-web.net uveřejněn s vaším jménem, popřípadě adresou vašeho webu. Potenciálním spolupracovníkům děkuji.

Mimoňské války

18. května 2007 v 23:55 Tuning
26. června 2005 19:54:43
26. června 2005 19:55:05
26. června 2005 19:55:07
26. června 2005 19:55:08
26. června 2005 19:55:04
26. června 2005 19:55:10
26. června 2005 19:55:02
5. května 2007 8:08:00
5. května 2007 8:32:10
26. června 2005 19:55:12
26. června 2005 19:55:12
26. června 2005 19:55:14
26. června 2005 19:55:17
26. června 2005 19:55:19
26. června 2005 19:55:23
26. června 2005 19:55:24
26. června 2005 19:55:27
12. května 2005 10:49:08
12. května 2005 10:49:11

Milan Baroš

16. května 2007 v 21:57 Fotbalisti
Datum narození: 28.10.1981
Místo narození: Vigantice, Česká republika
Znamení: Štír
show full size photo
show full size photo
show full size photo