Bydlení

21. května 2007 v 22:16 |  Osmák Degu

OBYDLÍ:

Jako příbytek pro osmáka můžete vybrat buď terárium nebo klec, oboje má svoje výhody i nevýhody a volba je jenom na vás. Terárium má tu výhodu že osmáci tolik nědělají binec, protože z klece často vyhazují to co jim přijde pod tlapky a také je mnohem lepší jejich pozorování, které neruší mříže klece. Naproti tomu klec je vzdušnější a osmáci můžou po pletivu šphat, což je opravdu hodně baví. Jednoduchý návod jak vyrobit klec.Klec

PODESTÝLKA:

By měly být hobliny nebo dřevitá vlna, pyliny se nehodí protože se jim můžou dostanou do očí a mohli by oslepnout nebo se jim malé částečky - které v hoblinách ani DV nejsou - dostanou do dýchacích cest a mohli by se i udusit! Do hoblin by se měla přimíchávat sláma nebo seno to Osmáci sežerou, nebo si z toho udělají pelech. Občas jim dejte do podestýlky ubrousek, kus látky nebo trubku od toaletního papíru roztrhají to a udělají si z toho hnízdo.

VĚTVE:

větve osmákům slouží nejen k ohryzání ale i ke šplhání. K tomu se hodí větve z dubu nebo lísky. Dubový sou esteticky hezký a mívají velmi pěkný tvary dubový listí osmáci taky rádi sežerou. Lískový větve nemají tak pěkný tvary ale líp je seženete, protože líska je prakticky úplně všude. Na větve můžete přidat i plošinky na kterých budou osmáci odpočívat a spát nakonec je ale stejně rozhryžou (jako skoro všechno) ale i větve by se měli měnit alespoň 1x měsíčně. Jo a pokud nemáte dost tvrdej spánek radši jim ty větve na noc vyndejte protože osmáci nejradši větve ohlodávají mezi 3-4 hodinou v noci!!!

KAMENY:

Kameny dotváří atmosféru stepí ve kterých osmáci žijí, dají se buď koupit v obchodech nebo je můžete vzít někde v lese, ale musíte je pořádně umýt. Neměli byste ale používat cihly osmáci se o to mohou pořezat.
větve

DOMEČEK:

Ten by měli osmácí mít. Budou ho používat jako úkryt, ale málokdy se stane že by v něm spali - jenom třeba když bude samička březí, tak tam bude, tak jí nerušte. Nejradši spí na větvích a jiných vyvýšených místech. Domeček by měl být dřevěný, plastový rychle rozkoušou a budete muset kupovat novej,.. Dřevěnej sice taky rozkoušou ale ne tak rychle a okousaný dřevěný "barák" nevypadá tak hrozně jako ten plastový.

MISKA S PÍSKEM:

Miska s pískem slouží osmákům k udržování srsti, misku byste jim měli dát k dispozici tak 3x týdně na asi 15-20 minut, písek se dá koupit v chovatelských potřebách je to tzv. písek pro činčily. Ten dejte do těžké misky, písku stačí tak 2-3 cm. Ale nenechte se ošidit to co má být "pravý písek pro činčily" je jenom obyčejnej ŠTUK kterej rozhodně nestojí 90,- za 3 kg.
kolotočblázen v kolotoči

Co by osmákům němělo v příbytku chybět? (Veroka)

PODESTÝLKA: my máme teda podestýlku MIKEŠ pro kočky, ale mohou být i hobliny. POZOR : nevhodné jsou piliny! Hrozí to, že jim napadají do očiček a mohou z toho být velké nepříjemnosti.
ÚKRYT PRO SPANÍ A ODPOČINEK: my jsme použili truhlík, do něhož jsme vyřezali díru, ale když řeknete někomu šikovnému jako já, tak vám určitě zhotoví nějaký ten "pokojíček" pro vaše osmáky. VĚTVE: Po kleci/akvárku rozmístěte větve a klacky tak, aby po nich osmáci mohli pohodlně pobíhat. Jo a ještě jedna připomínka: větve pouze z ovocných stromů, jehličnaté a jiné jsou škodlivé.
Pak už jenom ta výbava jako jsou hračky apod., ale o tom se dočtete v jiných článcích. Tohle je opravdu jenom to nejzákladnější. Zapoměla jsem ještě zmínit, že v kleci/akvárku by neměla chybět napáječka s vodou (viz potrava), ale to už asi každého napadne.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama