Ochočení

21. května 2007 v 22:10 |  Osmák Degu
Ochočení osmáka není jednoduchý proces a proto nemůžete chtít aby už druhý den přiběhl na zavolání. Ochočení se dá rozdělit do 3 částí, které vám popíšu na téhle stránce.
1. Po tom co si osmáka/y přinesete domů a dáte je do terárka neměli byste na ně sahat tak 5-6 dní než si zvyknou na nové prostředí, prozatím si sedněte k akváriu a mluvte na ně, tady aspoň můžete spojit důležitý s naprosto "nepodstatným" a to je učit se takovej děják nebo bižuli :) ... to se jim asi poslouchá dobře, aspoň těm mým jo, ale měli byste si dávat pozor na časté opakování jednoho slova, osmáci si ho zafiksují a asi by se vám nelíbilo kdyby se váš osmák jmenoval fotosyntéza nebo podobně. Přecvičit je pak na jiné jméno je docela dost dobře nemožné...
2. Druhá fáze je, že do akvária dáte ruku a necháte osmáky, aby sami přišli (přijdou vždycky - jsou totiž děsně zvědavý), začnou ruku očichávat a trošku kousat, hlavně nesmíte ucuknout a pořád na ně mluvte klidným hlasem na který by měli být zvyklí. Také se můžete pokusit na ně sáhnout nebo je podrbat.
3. Třetí fáze je stejná jako ta druhá, akorát že ruku dáte tak aby do ní mohli vlézt a dáte na ní něco co jim chutná (to neni těžký protože dokážou sežrat uplně všechno co se dá) a počkáte až přijde, jídlo si vezme a odběhne ho zbaštit, takle to opakujte třeba 5x denně tak týden a potom si pečlivě umyjte ruce aby nebyly ničím cítit a zkuste jí tam dát jestli do ní osmák vleze máte to, VÁŠ OSMÁK JE OCHOČEN.

Jak osmáka vycvičit, aby přiběhl na zavolání:

Tohle se dá také rozdělit do tří částí tady jsou, je dobré to zkoušet už při ochočování, pak máte větší šanci že se to povede.
1.Dáte ruku tak aby k ní mohl Osmák dobře přijít a začnete dávat na ruku jídlo, pokud se osmák nebude o jídlo zajímat, dávejte mu méně jídla při normálním krmení, pak určitě přijde a dál to dělejte podle obrázku.
Postup
2.Takle ho můžete krmi třeba celý den, ale ne moc aby nebyl tlustý! Nezapomeňte pořád opakovat jeho jméno! Jinak nebude mít žádnou motivaci aby přiběhl až ho uslyší. Každeý druhý den dejte jídlo o něco dál a asi páteý den ho dejte tak, aby na ní musel vlézt chvíli ho držte a pak zas pusťte za další dva dny ho dejte na nějakou menší plochu třeba stůl. Na stole by nemělo být vůbec nic aby to osmáka zachvíli přestalo bavit pak tam dejte ruku s jídlem a osmák nani poslušně vleze když na něj zavoláte.Takhle to opakujte na stále větší ploše (postel,gauč....).
3.Pak ho zkuste vypustit a uvidíte jestli na zavolání opravdu přiběhne (možná ano, možná ne osmáka nikdy nevychováte jako psa)!
Já sem tady pán ...
Osmáci žijí v přírodě v přirozených skupinách, kterým "vládne" nejsilnější jedninec, který si svoje místo ve smečce vybojoval. I v domácim chovu se takový vůdce vyskytuje, ale jeho "nadřízeným" byste měli být vy ... což znamená že je občas prostě nutné (třeba když se začnou rvát) na ně trochu silněji hrábnout a v rámci ůnosnosti je v ruce zmáčknout, protože i oni musí poznat že: Tohle se prostě nedělá! i pes dostane po čumáku, když vám roztrhá boty, tak proč by se podobné výchově neměli podřídit i osmáci? A nebojte, pes pochopí tou fackou "Tohle ne!" a osmáci taky!
Samozřejmě nemůžete osmáka ztřískat jako psa, když pes váží 20 kilo a osmák 300 gramů! Podle toho by také tyto "tělesné tresty" měli vypadat!
Pokud ale mezi osmáky zasáhnete v nepravý okamžik (když to nebude jenom rvačka o žrádlo ale třeba o postavení ve smečce) tak můžete jednoduše přijít i ke krvavému šrámu. Dost často to nejde ror zeznat, takže tady platí staré přísloví "Dvakrát měř a jednou řež." a to doslova.
Zasáhnout je ideální v případě je-li rvačka očividně zbytečná (o to kdo se nažere první, kdo se bude točit v kolotoči ...), ale pokud je to rvačka která má opodstatnění, tak je lepší nezasahovat!
Nikdy ale nezpomeňte že potrestat musíte oba aktéry rvačky, protože když potrestáte jenom jednoho a svého oblíbence necháte s klidem, tak to bude dělat pořád s vědomím, že se mu nemůže nic stát!

Sbílžení osmáků

Může se stát že když chováte dva osmáky tak jeden umře, uteče, nebo se mu stane něco jiného, ale i když chováte jen jednoho a už na něj nemáte tolik času jako předtím a je nutné mu pořídit kamaráda! Budete muset nejdřív osmáky na sebe zvyknout než je dáte k sobě!
Výběr nového jedince:
musíte brát v úvahu dva hlavní faktory výběru - jak je starý váš původní osmák a jakého je pohlaví!
Osmák krerého chcete začlenit do páru s vaším starším osmákem by měl být přibližně stejně starý, ale v zásadě to nehraje moc velkou roli | k samci byste neměli kupovat dalšího samce, protože by se pravděpodobně nikdy nesnesli, takže je lepší samice | k samici se hodí obě pohlaví, protože dvě dámy se prostě líp snesou:).
Jak na to?!:
Nejdříve musíte osmáka umístit do samostatné ubikace a ochočit ho ... jak na to se dozvíte na této stránce nahoře.
Nejlepší je dát osmáčí ubikace přímo vedle sebe, aby si na sebe mohli zatím zvykat pachově a vizuálně! Pokud už máte osmáka ochočeného, tak můžete začít se sbližováním s jeho nastávajícím partnerem. Pokud už opravdu máte osmáka ochočeného neměl by se bát když ho vezmete a dáte do druhé ubikace k druhému osmákovi. Pokud se už od začátku začnou prát (ani se neočichají), tak je lepší před tím, než tam dáte oba všechno vevnitř vyměnit, aby ani jeden z nich nepoznal že je doma - pokud to zrovna nemáte v plánu, tak stačí rozmíchat vodu s nějákym vysoce aromatickym, PŘÍRODNÍM olejíčkem [!Pozor - tak 2 kapky do litru!] a celou ubikaci vystříkat rozprašovačem.
Pokud se začnou očichávat a oba se osmělí a začnou běhat po teráriu, tak je všechno v pořádku, pak se začnou rvát o to kdo to povede - většinou vyhraje ten starší, hlavně se nebojte a nechte je ať si to vyjasní, pokud nedochází na drápy a krev je to v pořádku!
Pokud jejich rvačky do pěti dnů neskončí je lepší je oddělit a zkusit to jinak - normálně se tak po dvou - třech dnech prát přestanou a začnou se k sobě tulit.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama