Potrava

21. května 2007 v 22:14 |  Osmák Degu

HLAVNÍ POTRAVA:

1.Krmné směsi: je to asi to, o čem si myslíte že je to nejvhodnější a nejméně náročná potrava (tim myslím že je pro vás velice jednoduchý vzít hrst směsi a hodit jim to tam a pak už nic, jako pohoda to jim musí stačit). To ovšem není tak úplně pravda, pro osmáky by totiž neměly tyto směsy být hlavním zdrojem potravy. Tyto směsi obsahují velké množství tuků (většina těch směsí je obecně sestavena hlavně z olejnin), které způsobují obezitu osmáků. Takže závěr je že směsi byste osmákům měli dávat jen střídmě!
2.Zelenina a všechno zelené žrádlo: Zelenina by měla tvořit asi tak dvě šestiny z celého osmáčího jídelníčku (zbytek rozdělení níž), nejvhodnější zeleninou kterou můžete osmáky živit je mrkev. Té osmáci dokážou sežrat tolik kolim jim jí dáte. Další vhodnou složkou jsou třeba okurka, paprika a další běžná zelenina.
Dalaší složky zelené potravy by měli být hlavně: tráva, tu musíte trhat na místech kde nebude znečištěná od psů, zemědělců nebo jakkoli jinak znečištěná! Trávu neni dobré trhat do zásoby, protože by se vám mohla zapařit a osmákům pěkně "pocuchat" střeva!
Taky jim můžete dávat různé listí, třeba z dubu nebo jiných listntnatých stromů. Opět si vyberte místo kde nebude listí znečištěné (např. provozem aut nebo tak).
3.Seno: mělo by být asi tak tim zbytkem takže tak tři šestiny obsahu krmné dávky. Seno si můžete koupit, většinou ho mají v pet centrech, zverimexech nebo hobby marketech, tak 20 litrů sena stojí přibližně 20 Kč (Baumax).
Nově se dělají krmné směsi přímo pro osmáky, kde není tolik tuků a jsou tedy pro osmáky vhodné.
Výrobci těchto směsí jsou: Sluis since 1823, Prestige. Ty jsou, dle mého názoru nejvhodnější, ale jsou i další výrobci co se snaží dělat krmivo. Já osobně je nekupuji, jelikož našim osmákům vůbec nechutná.
Jsou to: Lolo pets a Vitapol, to sice chvilku dlabali, ale jen chvilku. Víc sme toho nezkoušeli, jelikož nám vyhovuje právě Prestige i Sluis.
1/6 - krmný směsi, 2/6 - zelenina + zelený žrádlo, 3/6 - seno

VĚTVE NA OHRYZ:

Větve by měli být samozřejmostí vnitřního "vybavení" osmáci z nich získávají důležité třísloviny. Větve byste měli osmákům dávat i s listy a pupeny ale pozor na jedovatý stromy a nikdy jim nedávejte větve z jehličnatých stromů, smůla by jim asi dost zalepila tlamičky a žaludek. Měli byste jim dávat hlavně větve ovocných stromů, ale asi by se vám nelíbila zahrada se stromy bez větví. Nejlepší větve pro osmáky jsou z dubu mají většinou docela hezkeý tvar a listy dubu osmákům chutnají. Listí byste neměli trhat u silnice, protože toto listí je prudce znečištěné.

VODA:

Vodu musí Osmáci mít STÁLE k dispozici. Do akvárii se hodí (a snad ani jiné nejsou) skleněné kapačky s trubičkou a přísavkami, ty musí být umístěny tak aby na ně Osmáci nedosáhli, aby dosáhli jen na tu trubičku. Taky byste neměli okolo nich dávat větve jinak se k nim taky dostanou. Naprosto k ničemu jsou misky s vodou, ty osmáci zahází hoblinama nebo převrhnou.
Do klece se dává kapačka plastová s železným pítkem, kapačka je z venku, takže na ní osmáci nemůžou = nemůžou jí zničit.
MINERÁLNÍ KAMENY
Dále je dobré kupovat jim minerální kameny, osmáci je přímo milují a hlavně si na nich brousí zoubky a drápky. Slané kameny nemají rádi.
MInerální kámen s příchutí jablka - Vitapol PLMInerální kámen s příchutí pomeranče - Vitapol PL
Minerální kameny od Vitapolu. Příchuž jablko a pomeranč (spíš jenom barva:)

MISKA NA POTRAVU:

Neni nutná, ani jí nemusíte dávat, je to jen estetický doplněk, aby to trochu vypadalo protože osmáci všechno stejně během několika minut roztahají úplně všude, zvlášť seno. Cena slušné kameninové mističky je do 100,-.
kapackamiska na žrádlo

ODMĚNY: jako odměnu pro osmáka jsou to pravé vojtěškové kolečka, za ty vás budou vaši osmáci milovat! :) 
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama