Den veteránů-11 listopadu

13. června 2007 v 21:33 |  Referáty-Dějepis

Den veteránů

Dne 11. listopadu 1918 v 11.01 hodin podepsal maršál Foche v železničním vagónu v Compiégne na řece Marně příměří s poraženým Německem císaře Viléma.
15. července začala druhá bitva na Marně. 23 německých divizí napadlo francouzskou 4. armádu na východ od Remeše. Jako posila Francouzům bylo vysláno necelých 90 000 vojáků z USA, v oblasti se ještě vyskytovaly britské expediční jednotky. Tento útok byl zastaven ještě týž den nečekanou dělostřeleckou palbou Dohody, která zastavila vojáky ještě v zákopech. Útok na západ od Remeše ale uspěl a 6. francouzská armáda byla poražena, Němci pak postoupili přes Marnu a vytvořili výběžek fronty dlouhý asi 9 kilometrů, postup v této oblasti byl zastaven 17. července francouzskou 9. armádou. Už 18. července začala dohodová protiofenziva za masového využití tanků, kromě nich se zúčastnilo 23 francouzských divizí a britské i italské jednotky Tanky zde použily dodnes užívanou taktiku, kdy tanky neútočí samy, ale na křídlech podporovány pěchotou a s dalšími pěchotními jednotkami postupujícími za tanky a dočisťujícími bojiště. 20. srpna byl vydán Ludendorffem oficiální píkaz k ústupu na Siegfriedovu linii. 6. srpna se linie fronty vrátila zhruba do míst, kde začaly německé ofenzivy. Namísto posílení zdejších sil Ludendorff pokračoval v plánování flanderské ofenzivy, Dohoda ale pokračovala od 8. srpna v dalších útocích u Amiens, kde měli Němci obrovskou početní nevýhodu. Německá linie ustoupila o 10 km a většina vojáků se vzdala- tento den bývá často označován "černým dnem německé armády". Po této bitvě se postup téměř zastavil, protože dohodová vojska musela čelit obtížnému zdevastovanému terénu a problematickému zásobování. Dohodové útoky se vyznačovaly novou taktikou, kdy byly odlákány zálohy na pozici prvního úderu a na oslabené části fronty zatím pokračoval útok další fází, zatímco první byla po přisunut nepřátelských záloho zastaven. Na přelomu srpna a září se část fronty dostala na řeku Sommu a německý výběžek území ve Flandrech byl rovněž vynulován a Němci se opět dostali do své Siegfriedovy linie. Samotný Ludendorff propadl pesimismu a od tohoto okamžiku nebyl ochotnen jakkoli zabránit Dohodě v postupu, naopak naléhal na vyjednání míru, což ale císař odmítal, protože věřil, že Siegfriedova linie dokáže zastavit postup nepřítele a válka se udrží v patové situaci, dokud se Dohoda dostatečně nevyčerpá. 26. září byla zahájena další dohodová ofenziva, která ve spojení s útokem na Bulharsko definitivně zlomila Ludendorffa, který donutil císaře přijmout rozhodnutí vytvořit parlamentní stát a začít vyjednávat příměří. Německá vláda 3. října odeslala do USA žádost o příměří. Pod vlivem těchto událostí ustaly útoky na Siegfriedovu linii. 23. října však přišel útok v Itálii, při němž Dohoda využila odvolání německých sil z oblasti. Italové rychle postoupili na široké frontě o 25 kiolometrů a Rakousko Uhersko víceméně přestalo existovat. 9. listopadu abdikoval císař Vilém a odešel do exilu v Nizozemí a 11. listopadu pak oficiálně skončila válka.
Mapa Francie
Byl tak zpečetěn konec I. světové války - největší a nejstrašnější války jakou kdy lidstvo do té doby poznalo. Toto datum - 11. listopadu se stalo, na paměť obětem války, v demokratických zemích Evropy, v USA a Kanadě " Dnem veteránů ".
Den veteránů je pro nás příležitostí veřejně si připomenout československé vlastence, kteří ve dvou válečných apokalypsách, ohraničených léty 1914 - 1918 a 1939 - 1945, nezištně a bez váhání nasazovali životy za svobodu své vlasti, za obnovení státní suverenity.
Den studentstva
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám tento blog?

Ano,je velmi hezký 57.1% (2861)
Ano,ujde to 15.8% (792)
Nelíbí se mi 4.7% (236)
Je to hnus 22.4% (1125)

Komentáře

1 CoreyNen CoreyNen | E-mail | Web | 18. března 2018 v 20:10 | Reagovat

Excellent posts. Kudos.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama