Referát - 9. třída - Předvečer druhé světové války

13. června 2007 v 22:28 |  Referáty-Dějepis

Japonský a italský militarismus, Osa zla

Roku 1935 se Itálie rozhodla k útoku na Etiopii (Habeš), bez vypovězení války. Francie a Británie začaly prosazovat tzv. politiku appeasementu, což je politika ústupků a usmířování. Roku 1937 vyhlásilo Japonsko otevřenou válku proti Číně.
Proti japonské agresi se postavili Čankajšek s jeho nacionalisty a Mao Ce-Tung s komunisty. Na jaře 1936 Italové dobyli hlavní město Etiopie Addis Abebu a etiopský císař odjel do exilu. Japonsko, Itálie a Německo vedly agresivní zahraniční politiku za prosazení svých mocenských zájmů. Pomoc španělskému fašistickému vůdci Francisco Francovi vedla k bližší spolupráci mezi Německem a Itálií.
Politika appeasementu umožnila Hitlerovi beztrestně uskutečnit anšlus Rakouska v měsíci březnu roku 1938. Japonsko se i přes účast ve válce na straně Dohody muselo vzdát části územních zisků, hlavně v Číně. Japonci obsadili roku 1931 severovýchod Číny a Mandžusko, které přes odpor Společnosti národů přetvořili na nezávislý stát Mandžukuo, jenž byl plně pod jejich kontrolou.

Španělská občanská válka

Na jaře roku 1936 se ve Španělsku konaly volby, které vyhrála tzv. lidová fronta. V červenci 1936 došlo k vojenskému povstání ve Španělsku. V čele vojenského povstání ve Španělsku byl generál Francisco Franco. Na jaře 1939 Francisco Franco vstoupil se svojí armádou do Madridu a zavedl diktaturu.
Francisco Franco byl podporován fašistickou Itálií a Německem. Odpor proti Francisco Francovi podporoval SSSR;Sovětský svaz. Západní demokracie, USA, Británie a Francie vyhlásily politiku neutrality. Francisco Franco byl podporován španělskou fašistickou stranou jménem Falanga. Kominterna organizovala mezinárodní brigády na podporu levice, tzv. interbrigády.

Ohrožení Československa fašismem. Kultura, školství, věda

Francie a Velká Británie;Anglie praktikovaly politiku ústupků - tzv. appeasementu. Roku 1935 se v ČSR konají prezidentské volby a prezidentem se stává Edvard Beneš. V březnu 1938 byl Německem proveden anšlus Rakouska. Na konci září 1938 se konala "schůzka čtyř" v Mnichově, kde bylo rozhodnuto o osudu ČSR.
Jaroslav Heyrovský za svůj vynález polarografu (roku 1925) dostal v roce 1959 Nobelovu cenu. Významnými výtvarníky dvacátých a třicátých let 20. století v ČSR byli Jan Zrzavý, Václav Špála, Josef Lada, Cyril Bouda, Otto Guttfreund či Emila Filla.
Mnoho umělců ve dvacátých a třicátých let 20. století v ČSR upozorňovalo na nebezpečí nacismu a fašismu - například bratři Karel a Josef Čapkovi, herci Osvobozeného divadla - Jan Werich, Jiří Voskovec a další.
V květnu 1938 byla v ČSR vyhlášena částečná mobilizace v odpověď na stupńující se agresivitu nacistického Německa. V srpnu 1938 přišel do Československa jako mezinárodní pozorovatel lord Walter Runciman.
Roku 1919 je v Bratislavě založena první slovenská vysoká škola - Komenského univerzita. Roku 1919 je založeno druhé české vysoké učení - Masarykova univerzita v Brně.
V září 1938 došlo v ČSR k všeobecné mobilizaci. Světoznámým bylo již v meziválečném období loutkové divadlo Josefa Skupy. V architektuře se ve dvacátých a třicátých let 20. století prosazoval směr zvaný konstruktivismus.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám tento blog?

Ano,je velmi hezký 57.1% (2861)
Ano,ujde to 15.8% (792)
Nelíbí se mi 4.7% (236)
Je to hnus 22.4% (1125)

Komentáře

1 M M | Web | 13. června 2007 v 22:31 | Reagovat

Dobrý.

Akorát mezi fašismem a nacismem (nacionálním socialismem) je dost rozdíl.

2 skurci skurci | 14. října 2008 v 18:45 | Reagovat

Jo je to dobrý

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama