Referát - 9. třída - Svět těsně po Druhé světové válce

13. června 2007 v 21:43 |  Referáty-Dějepis

Svět těsně po druhé světové válce

17. 7. 1945 - začátek Postupimské konference
5. 6. 1945 - deklarace vlád SSSR, USA, Velké Británie a Francie o převzetí nejvyšší moci v Německu
2. 8. 1945 - konec Postupimské konference
20. 11. 1945 - zahájení Norimberského procesu
1. 10. 1946 - vynesení rozsudků v Norimberském procesu
15. 10. 1946 - v Paříži ukončena mírová konference, jež rozhodla o mírové smlouvě s Itálií, Maďarskem, Bulharskem, Rumunskem a Finskem
1946 - první zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů
1946 - začátek občanské války v Řecku
10. 9. 1945 - I. konference Rady ministrů zahraničních věcí v Londýně;Anglii - úkol připravit mírové smlouvy se spojenci hitlerovského Německa
16. 10. 1946 - poprava odsouzených k trestu smrti v Norimberském procesu

Svět těsně po druhé světové válce

Ustavující zasedání Organizace spojených národů se uskutečnilo v dubnu 1945 v San Franciscu. Na ustavujícím zasedání byla schválena Charta OSN. Ze států Osy bylo nejvíce válkou zničeno Německo. Poválečný svět ovládly dvě supervelmoci: USA;Spojené státy americké a SSSR; Sovětský svaz.
Na konci války výrazně posílil svůj mezinárodní kredit SSSR; Sovětský svaz. V poválečném období začal proces rozkladu kolonialismu.
V Asii získala samostatnost Indie a na severu Pákistán. Na základě rozhodnutí Valného shromáždění OSN;Organizace spojených národů vznikl stát Izrael a měl vzniknout stát Palestinců. V celé řadě zemí se po válce posílil vliv levice;komunistů. Po válce měly nejsilnější ekonomickou pozici USA;Spojené státy.

Svět na rozcestí

V únoru 1947 došlo k podpisu mírových smluv s Bulharskem, Finskem, Itálií, Maďarskem a Rumunskem. Zastánci komunismu prosazovali hospodářství řízené z jednoho centra, omezení osobního vlastnictví a pro potřeby moci neváhali ani potlačit lidská práva.
Sovětský svaz začal prosazovat svoji moc tam, kam vstoupila Rudá armáda. Do mocenské sféry vlivu SSSR patřilo v Evropě Polsko, Československo, Maďarsko, Albánie, Rumunsko, Bulharsko a sovětská zóna Německa.
Rakousko získalo v roce 1955 neutralitu. Spolková republika Německo vznikla ze tří okupačních zón. Výrazným politikem v Indii byl Mahátma Gándhí. Komunistická ideologie vycházela z marxismu-leninismu. Mahátma Gándhí byl zavražděn v lednu 1948.

Poválečná situace v Německu a ve východní Evropě

K formálnímu vyhlášení SRN;Spolkové republiky Německo došlo v roce 1949. V říjnu 1949 byla vyhlášena NDR;Německá demokratická republika. USA chtěly ekonomicky pomoci Evropě v rámci Marshallova plánu. Poválečné soupeření mezi Východem a Západem označujeme jako studenou válku.
V letech 1946 - 1948 se ve střední a jihovýchodní Evropě vytvořil blok států s tzv. lidově demokratickými režimy. Podstatou Trumanovy doktríny byl princip zadržování komunismu.
Marshallův plán se realizoval v letech 1948 - 1952. Kvůli rozporům mezi supervelmocemi nedošlo k podpisu mírových smluv s Německem, Rakouskem a Japonskem.
Roku 1947 bylo ve Varšavě založeno Informační byro komunistických stran, tzv. Informbyro. Zásobování západního Berlína po zahájení sovětské blokády zajišťoval letecký most. V květnu 1949 podepsalo deset západoevropských států dohodu o vzniku Evropské rady. V srpnu 1945 zastavily USA dodávky do Sovětského svazu.
Okupační zóny Německa ( využito zdrojů www.wikipedia.cz )
Po skončení druhé světové války bylo území Německa (bez území, která připadla Polsku) rozděleno do čtyř částí, tak zvaných okupačních zón, spravovaných USA, Velkou Británií, Sovětským svazem a Francií. Toto rozdělení bylo smluvně potvrzeno Konferencí čtyř mocností v Londýně (26. června - 8. srpna 1945).
Na těchto územích vznikly v jednotlivých zónách následující správní jednotky, odpovídající více méně historickým zemím a pruským provinciím:
francouzská zóna : Porýní-Falc, Bádensko, Württembersko-Hohenzollernsko (Sársko nebylo formálně okupováno, mělo zvláštní autonomní status)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama