Referát - Státy Jižních a Východních Slovanů

13. června 2007 v 22:36 |  Referáty-Dějepis

Státy východních Slovanů

Východní Slované žili na území ze severu ohraničeném Baltským mořem a z jihu Černým mořem. Kníže Rurik, který je považován za zakladatele nejstaršího ruského panovnického rodu Rurikovců, vládl v devátém století ve městě Novgorod.
Nejstarší stát východních Slovanů se nazývá Kyjevská Rus. Od konce desátého. století vládl Kyjevské Rusi Vladimir I., který posílil svou moc přijetím křesťanského náboženství z Byzantské říše a sňatkem se sestrou byzantského císaře. Slované se sdružovali do kmenových svazů, v jejichž čele stála knížata. K nejvýznamnějším hradištím východních Slovanů patřila pozdější města Novgorod a Kyjev.
Roku 882 dobyl syn knížete Rurika jménem Oleg město Kyjev a učinil z něj sídlo ruských knížat. Syn Vladimír I. Jaroslav Moudrý se zasloužil o stavební i kulturní rozkvět Kyjevské Rusi a vydání nejstaršího ruského zákoníku Ruská pravda.
Po smrti posledního mocného kyjevského knížete Vladimira Monomacha propukly mezi panovnickým rodem Rurikovců boje o moc, které vyvrcholily rozpadem Kyjevské Rusi. Panovník Kyjevské Rusi byl titulován veliký kníže.

Státy jižních Slovanů

Na konci sedmého. století přišli na Balkánský poloostrov kočovní Bulhaři pod vedením chána Asparucha, který se spojil s jižními Slovany a nakonec získal i část území Byzantské říše.
Po smrti cara Simeona I. roku 1018 se Bulharská říše dostala pod nadvládu Byzantské říše. Na severozápadě Balkánského poloostrova se usadily slovanské kmeny Srbů, Chorvatů a Slovinců. Jižní Slované osídlili území Balkánského poloostrova.
Byzantská říše poskytla bulharské říši část svého území, na němž později vznikla Slovanská říše. Náčelník tureckých, mongolských či jiných kočovných kmenů byl titulován chán. V Bulharské říši se usadili žáci velkomoravského věrozvěsta Metoděje a založili zde písmo zvané cyrilice, ze kterého se později vyvinula azbuka.
V první třetině desátého století úspěšně rozšiřoval území bulharské říše panovník Simeon I., který užíval titul car. V devátém. století vzniklo Chorvatské knížectví, které se později spojilo s územím Slovinců a v roce 1102 se stalo součástí uherského státu.
Ve druhé polovině dvanáctého století vzniká samostatný Srbský stát, který byl do té doby pod nadvládou Byzantské říše.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 denisa denisa | E-mail | 24. listopadu 2008 v 19:30 | Reagovat

dobrýýýýýýý

2 *makínká* *makínká* | E-mail | Web | 9. prosince 2010 v 17:44 | Reagovat

pěkný...x)

3 MaikelZ MaikelZ | E-mail | 16. ledna 2017 v 19:43 | Reagovat

I found this page on 12th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama